1.5SMCJ18A-AQ Diotec Semiconductor
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 18V, Unidir, AEC-Q101
SKU: 1.5SMCJ18A-AQ
Categories: Protection (TVS/ESD), Transient Voltage Suppressor Diodes
Producer: Diotec
Product Features
| Junction Capacitance | |
| @ VR | V |
| Cj | pF |
| Breakdown Voltage | |
| VBRmin | 20.00 V |
| VBRmax | 22.20 V |
| @ IT | 1 mA |
| Stand-off Voltage | |
| VWM | 18.0 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | |
| PPPM | 1500 W |
| Junction Temperature | |
| Tjmax | 150 °C |
| Maximum Reverse Current | |
| ID @ VWM | 1 µA |
| Maximum Clamping Voltage | |
| ID @ VWM | 1 µA |
Related products
Protection (TVS/ESD)
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 33V, Unidir, AEC-Q101
Protection (TVS/ESD)
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 36V, Unidir, AEC-Q101
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 28V, Bidir
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 26V, Unidir
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 30V, Unidir
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 40V, Unidir, AEC-Q101
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 36V, Unidir
TVS, SMC, 150°C, 1500W, 22V, Unidir, AEC-Q101